Site İçi SEO Nedir İç SEO Nasıl Yapılır

[Toplam:3    Ortalama:5/5]

Site İçi SEO sayesinde sitelerinizi üst sırala çıkarabilirsiniz. Çoğu webmaster’ın İç SEO konusunda az çok bilgisi var. Fakat bu bilgileri yanlış bir şekilde kullanarak sitelerini geriye düşürmektedirler.

Bu yazımda sizlere İç SEO’nun püf noktalarını anlatacağım. Böylelikle sitelerinizi kolayca ilk sıralara çıkarabilirsiniz.

Site İçi SEO Nedir

SEO Uzmanları, SEO’yu daha kolay anlaşılabilmesi için İç ve Dış SEO olarak sınıflandırmıştır. Bu yazımda ilgileneceğimiz kısım sitenin içinde olan SEO’dur.
İç SEO ile uğraşırken HTML, CSS ve JS bilginizin olması işinizi çok kolaylaştıracaktır. Çünkü işimiz çoğunlukla kodlar ile olacaktır. Sitenin içinde olan SEO hakkında az çok bilginiz oldu ama Site Dışı SEO konusunda hala bilginiz yoksa kısaca bir şekilde anlatayım.

Site Dışı SEO

Site Dışı SEO ; sitenize aldığınız backlinkler, hacklinkler, tanıtım yazıları ve sosyal imlemelerden oluşur. Yani hiç bir kodlama bilgisi gerektirmez. Fakat sitenizin İç SEO kısmını halletmediyseniz Site Dışı SEO’ya geçmenizi tavsiye etmem. İlk önce İç SEO’nuzu çok iyi bir hale getirmeniz gerekmektedir.

İç SEO Nasıl Yapılır

Site Hız Optimizasyonu

Site İçi SEO’da en önemli konudur. Sitenizin hızı ne kadar iyi olursa yükselme şansınız o kadar yüksek olur. Google, kullanıcı deneyimine dikkat ettiği için Sıte Hız Optimizasyonu, İç SEO’da en önemli etkendir.

Eğer sitenizi nasıl hızlandırabileceğinizden emin değilseniz WordPress’te sitenizi nasıl hızlandırabileceğinizi detaylıca anlattığım yazımı okumanızı tavsiye ederim. WordPress Site Hızlandırma yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.Gerekli Eklentilerin Kurulması

Bir çoğumuzun sitesi WordPress’tir ve WordPress’in bize sunduğu kolaylıklardan biri de kolayca SEO, Güvenlik, Site Hızı’nızda iyileştirme sağlayan eklentileri yükleyebilmektir. Bende bir yazımda sizlere WordPress’te kullanmanız gereken eklentileri anlattım. Yazıma ulaşmak için WordPress Eklentileri yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

H Etiketlerinin Uyumlu Kullanılması

Google H etiketlerine çok fazla önem vermektedir fakat günümüzde popüler olan temaların çoğu H etiketlerinin uyumu bakımından çok zayıf temalardır. Ancak siz HTML bilginiz ile bu eksiği gidermelisiniz. H etiketlerinin nasıl kullanıldığı hakkında yazdığım yazıya H Tagları Nasıl Kullanılmalıdır tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İç Linkleme Çalışması

İç Linkleme Çalışması, Site İçi SEO’da önemli bir yere sahiptir. Kullanıcı sitenizde daha fazla vakit geçirir, hemen çıkma oranı azalır. Google’da bu oranlara sitenizin sıralamasını belirlerken göz önünde bulunduruyor. Eğer İç Linkleme konusunda bir bilginiz yoksa püf noktaları ile anlattığım yazıyı okumak için Site İçi Linkleme yazısına tıklayınız.

Mobil Uyumluluk ve Mobil Hız

Son dönemlerde sitenizin mobil uyumlu olması artık zorunlu hale geldi. Çünkü Google’da arama yapan kullanıcılarının çoğu artık Mobil kullanıcılardır. Bunla beraber Mobil Hız‘da gereksinim haline geldi. Hatanın neresinden dönmek kârdır denilir. Sizinde siteniz mobil uyumlu değilse yakın zamanlarda mobil uyumlu bir tema seçimi yapmalısınız.

Kalite ve Düzenli İçerik

Kaliteli ve Düzenli içerik hazırlamalısınız. Kaliteli içerik’ten kastım kullanıcıya bilgi verme amacı taşıyan,özgün bir şekilde yazılmış, özgün resimler kullanılan, tüm SEO kurallarına uyulmuş içeriklerdir. Aynı zamanda Semantik SEO kullanılmış içeriklerdir. Semantik SEO ile nasıl içerik üretebileceğiniz hakkında bilginiz yoksa Semantik SEO yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Düzenli içerik ise 2,3 veya haftada bir ve hep aynı saatler aralığında girilen içeriklerdir. Bu sayede Google düzenli olarak sitenizi ziyaret eder.

Sitenizde Verdiğiniz Bağlantılar

Sosyal Medya Linklerinize verdiğiniz bağlantılar rel “nofollow” şeklinde verilmelidir. Böyle verilen bağlantılar sizin sayfanıza değer kazandırır.

Sizlere detaylıca Site İçi SEO açıklamaya çalıştım. Eğer yazıyı beğendiyseniz sosyal paylaşım platformlarından paylaşabilirsiniz.

4 Yorum

 1. Fatih demiş ki:

  Umut Bey biraz daha fazla detaylı anlatırmısınız site içi seoyu ?

  Şubat 18, 2018
  Yanıtla
  • Umut Avcı demiş ki:

   Tabii, Yakında Daha Detaylı Anlatımı Gelecektir.

   Şubat 19, 2018
   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir