Ana Sayfa / Arama Motoru Optimizasyonu / H Tagları Nasıl Kullanılmalıdır ?
H Tagları
H Tagları Nasıl Kullanılmalıdır

H Tagları Nasıl Kullanılmalıdır ?

Merhaba Yazılım Blogu okurları… Arama Motoru Optimizasyonu eğitimlerimizde H Tagları Nasıl Kullanılmalıdır, nelere dikkat etmemiz gerekir gibi konulara değineceğim.

H Tagları Nasıl Kullanılmalıdır ?

H tagları kullanım önceliğine göre belli bir düzene göre sıralanmalıdır.  Bu düzene uymak sizleri üst sıralarda kalıcılığınızı arttıracaktır ve İç SEO’da önemli bir yere sahiptir.

  H1 Tagı genellikle içeriğin başlık (TİTLE) kısmında kullanılmaktadır. Başlığınızda H1 Tagını kullandıktan sonra kesinlikle bir daha içeriğinizde kullanmamalısınız. Bir sonraki başlıklarınızı ve yan başlıklarınızı H2 ve H3 Taglarını kullanarak seçmelisiniz Tabii bunundan bir sınırı var.

  H2 ve H3 Taglarından Kaç Tane Kullanabilirim.

Artık içeriğinizde hiç H1 etiketi kullanmadığınıza göre tüm yan başlıklarınızda H2 veya H3 etiketlerinizi kullanacaksınız. Burada dikkat etmeniz gereken bir konu sıralamayı takip etmektedir. Yani bu sıralamaya uymalısınız.

  1. H2
  2. H3
  3. H4
  4. H5
  5. H6

Ama tabiki H2 etiketinden 5-6 tane kullanmanızı tavsiye etmem. H2 etiketinden bir sayfada en fazla 3, H3, H4, H5, H6 etiketlerinden ise en fazla 4’er tane kullanabilirsiniz. Tabii H2’den 2 tane kullanıp H3’e de geçebilirsiniz. Ama H2’den H4 etiketine atlayamassınız.H Taglarını Temanızda Düzeltin

Bazen o kadar saçma temalar görüyorum ki adamlar logoya bile h2 vermişler. Buna izin vermeyiniz. Eğer temayı satın aldıysanız bile düzenlemeye yapabilmek için azda olsa HTML bilgisine ihtiyaç duymaktasınız. Eğer en üstteki logoda H2 etiketi bulunursa sitemizin content (içerik) bölümündeki başlık kısmında kullanılan H1 etiketi ile uyumsuzluk yaşayacaktır.

  1. H2
  2. H1
  3. H2
  4. H3

H etiketleri sıralamanız aynı bu şekilde olacaktır. Buda H taglarını sırasız bir şekilde kullanıldığı için SEO Uyumlu Olmayan sitelere yol açmaktadır.

H1 ve H2 Taglarının Aynılarını Bir Daha Kullanmayın

Şimdi diyelim bir içeriğinizde H2 etiketini “Merhaba Dünya” kelimeleriyle kullandınız. Eğer tekrar başka bir içerikte veya aynı içeriğin başka bir bölümünde tekrar H2 etiketi ile “Merhaba Dünya” yazarsanız Google sitenizi çalıntı içerik olarak işaretler. H taglarının da zaten en önemli bölümü budur. Bu kurala dikkat ettiğiniz süre boyunca içerikleriniz Google’da daha üste çıkacaktır ve üst sıralarda kalıcılığı sağlanacaktır.

H Taglarının uyumlu veya uyumsuz kullanıldığını nasıl test edebilirim diyorsanız Screaming Frog SEO Spider programını tavsiye ederim. Hızlı bir şekilde sizlere listesini sunmaktadır.

Eğer sitenizi hala nasıl SEO Uyumlu hale getirebileceğinizden tam emin değilseniz SEO kategorimizi incelemenizi tavsiye ederim.

İçerik admin

HTML & CSS & PHP & Python Kodlama Dillerini Bilen Dijital Pazarlamada Kendini Geliştirmiş Bir Webmaster Ayrıca Kod Sihirbazı Siteninin Kurucusu

Ayrıca Bak

SEO Uyumlu Makale

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır başlıklı yazıma hoş geldiniz. Bu konuda bir yazımı isteyen çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: