Ana Sayfa / Yazılım / Kodlama Nasıl Öğrenilir

Kodlama Nasıl Öğrenilir

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere istek üzerine kodlama yazmayı öğrenmek için tavsiyeler vereceğim. İçeriğin içindeki alt başlıklar ;

  • Kodlama Dili Nedir ?
  • Kodlama Nasıl Yazılır ?
  • Kodlama Öğrenmeye Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir ?
  • Kodlama Nasıl Öğrenilir ?
  • En İyi Kodlama Dili Öğrenme Yöntemleri
  • Programlama Dilleri Öğrenme Sırası Nedir ?

Kodlama Nasıl Öğrenilir

4 tane programlama dili bilen biri olarak bu dilleri nasıl öğrendimi en kolay yolları ile birlikte sizlere aktarmak istiyorum. Bu bilgiler kendinizi geliştirirken, kodlama dili öğrenirken işinize yarayacaktır. O yüzden içeriği sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

Kodlama Dili Nedir ?
 Kodlama Dili, aslında insanlığın başlangıcındaki bir temele dayanır. Bunlar “Evet” veya “Hayır”‘dır. Yani “0”veya “1”. Programlama dilleri’de Evet veya Hayır’lar ile bilgisayarınıza emirler verir. Tabii bu emirler bilgisayarınızın anlayacağı dilde olduğu için kodlama dillerine ihtiyaç duyarız.

Günümüzde programlama dilleri günlük hayatta her yerde kullanılmaktadır. En basitinden yeni gelişen bir savaş uçağında yapay zeka özellikleri taşıması gerekir, otomatik sürüş özellikleri olması gerekir peki bu otomatik sürüş nasıl ortaya çıkmıştır hiç düşündünüz mü ? Belli sensörlerin kodlama dilleri ile yönlendirilmesi ile oluşturulmuştur.

Yani günlük hayatta her şeyde kodlama diline ihtiyaç olmaya başladı. Peki siz bir adım önde olmak için neden kodlama dili öğrenmeyeceksiniz. En iyi  yöntemleri ile hızlı bir şekilde kodlama dili öğrenebilirsiniz.

Kodlama Nasıl Öğrenilir

 

Kodlama Nasıl Yazılır ?

Kodlama yazabilmek için ilk önce bir kodlama dili bilmenize gerek uzman olmanıza gerek yok bir kaç komut biliyorsanız bu başlangıç için yeter. Yazılacak olan kodlar bir kod editörünün içine yazılır yazılan kodları kod editörleri çalıştırır kaydetir, web üzerinde olan html kodluyor iseniz, bir internet tarayıcısı ile çalıştırarak yazdığınız kodu çalıştırabilirsiniz. Hatalarınız varsa böylelikle hatalarınızı görürsünüz ve düzeltme imkanınız olur.

Yani yukarda anlattığım gibi kodlama yazmak için önünüzde bir engel yok ilk önce kendinize ve başarabileceğinize inanın gerisi gelecektir.

Kodlama Nasıl Öğrenilir

Kodlama Öğrenmeye Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir ?

Kodlama yazarken ilk önce kendinize bir Kodlama Editörü edinmelisiniz. Bu editör sizin her türlü ihtiyacınızı karşılamalı size kolaylıklar sağlamalıdır. Kullanıcı tercihine göre özellikleriyle beraber anlattığımız makalemize Kod Editörü yazısına tıklayarak ulaşabilirsiniz. Kod Editörü seçmeden de kolay bir şekilde kod yazılabilir. Windows ile birlikte gelen Not Defteri programı ile yazacağınız programları yazıp sonuna hangi programlama dili ile yazıyorsanız ekleyebilirsiniz örneğin “kodsihirbazi.php” gibi

Her zaman kendinizi teşvik edin başarısızlıklarınızı değil de başarabildiklerinizi düşünün, bu size istek sağlayacaktır bu sayede öğrenme işleminize daha çabuk başlayabilirsiniz.

Kodlama Nasıl Öğrenilir

Evet arkadaşlar asıl konumuz Kodlama Nasıl Öğrenilir , aslında kodlama öğrenebilmek için birçok yol bulunmaktadır. Udemy olsun Youtube olsun birçok farklı platformlar mevcuttur. Fakat kendi öğrendiğim yöntemler ile nasıl hızlıca kodlama dillerini mükemmel derecede öğrenebilmenizi sağlayacağım.

Kodlama Nasıl Öğrenilir

İlk önce yapmanız gereken kendinizi bir programlama dili öğrenmeye hazır hissetmeniz gerekmektedir. Gerçekten bu adım çok önemlidir.

Daha sonra öğreneceğiniz program dilini seçmelisiniz, o programlama dili hakkında bilgi edinin hangi platformları destekler o kodlama dili ile neler yapılabilir, o kodlama dili ile yazılmış projeleri vs. inceleyin, aynı zamanda bir program yazabilmeniz için ilk önce o programın algoritmasını oluştururuz daha sonra koda dökeriz sizde yeni başlayacağınız kodlama dili ile sadece bir proje düşünün o projeyi nasıl yapabileceğinizi hayal edin önemli olan nokta şu eğer algoritma kuramıyorsanız kodda yazamassınız.

Artık algoritma kurma becerinizi geliştirmeye başladınız bir yandan da heveslisiniz kod öğrenip bir projeye atılmak istiyorsunuz, ilk olarak bir kitap alabilirsiniz marka vermeyeceğim fakat en yeni çıkan kitapları tavsiye edebilirim. Hem yeni güncellemeler varsa daha iyi anlatabilir, hemde önceki kitaplardaki farkına ortaya koymaya çalışarak daha bilgilendirici yazılar içerebilir.

Kodlama Nasıl Öğrenilir

Bir kitabınız mevcut aynı zamanda Youtube ve Udemy üzerinden popüler olan kanalların / kursların eğitimlerini izleyebilirsiniz. Burada en önemli noktalardan biri izlediğiniz içeriklerin tekrarını etmeniz gerekmektedir. Evet biraz saçma gelebilir fakat tekrar ederseniz zihninizde bilgiler kalıcı hale gelecektir. Tekrar etme yollarından benim en sıklıkla kullandığım, mesala derste if döngüsünü işlediniz 2-3 saat sonra if döngüsü ile ilgili 2-3 program yazmaya çalışırım. Hem böylece algoritma yeteneğimiz gelişmeye devam edecektir.

Bu eğitimlere her gün devam ederseniz hızlıca ve sıkılmadan bitirmiş olursunuz, daha sonra 1-2 proje geliştirerek uzmanlaşmaya çalışabilirsiniz.

En İyi Kodlama Dili Öğrenme Yöntemleri

Kodlama Nasıl Öğrenilir

Evet herkes merak ediyor peki nedir bu En İyi Kodlama Dili Öğrenme Yöntemleri ? 

Bir kitap alabilirsiniz ve sürekli yanınızda taşıyabilirsiniz. Metro içindesiniz seyehat ediyorsunuz hemen açıp o kitabı okuyabilirsiniz bilgisayar yanınızda olduğunda ise o kitapta anlatılan konularla ilgili küçük çaplı programlar yazabilirsiniz.

Bir Udemy / Youtube, kursu / kanalı belirlersiniz ve o kanalı izlersiniz ve yukarıda belirttiğim yöntem ile sürekli tekrarlar yaparak bilgilerinizin kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz.

Program Dilleri Öğrenme Sırası Nedir ?

Kodlama Nasıl Öğrenilir

Eğer bir programlama dili öğrenecekseniz HTML bilmiyorsanız CSS öğrenmek çok saçmadır. Çünkü CSS sadece HTML ile iç içe kullanılmaktadır. Biz, sizleri düşünerek yeni kodlamaya başlayacağınız için en kolay ve en kapsamlı dilleri sıraya koyduk.

  • HTML
  • Python
  • CSS (Eğer HTML biliyorsanız ve web alanında uzmanlaşmak istiyorsanız tercih edebilirsiniz.)

Arkadaşlar inşallah yazdığım içeriğin sizlere yararı dokunur ve doğru bir şekilde yol almanızı sağlar. Aynı zamanda Responsive Web Tasarım, Web Geliştirme hakkındaki yazılarımı da okuyabilirsiniz.

İçerik admin

Dijital Pazarlamada Kendini Geliştirmiş Bir Webmaster Ayrıca Kod Sihirbazı Siteninin Kurucusu

Ayrıca Bak

Web Geliştirme

PHP Nedir ? PHP ile Neler Yapabilirsiniz ?

PHP Nedir ? PHP (Hypertext Preprocessor) geniş bir kitle tarafından kullanılan, özellikle sanal sistemler üzerinde geliştirme …

Bir yorum

  1. çok tşkler yazı için anladığım kadar uygulıycam şimdi 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir