Ana Sayfa / SEO / 3 Adımda Dış SEO Nasıl Yapılır
Dış SEO Nasıl Yapılır
Dış SEO Nasıl Yapılır

3 Adımda Dış SEO Nasıl Yapılır

3 Adımda Dış SEO yazıma hoş geldiniz. Gördüğüm kadarıyla Dış SEO konusunda yapılan birçok hata bulunmaktadır. Sizlere bu hatalar hakkında bilgi verirken aynı zamanda özel yöntemlerde paylaşacağım.

Sitenize SEO uygulayabilmek için iki yöntem vardır. Biri İç SEO diğer yöntem ise Dış SEO ‘dur. Bugün ilgileneceğimiz konu sitemizin dışında olan SEO yöntemidir. Yazının alt başlıkları ;

  • Dış SEO Nedir ?
  • Dış SEO Nasıl Yapılır – Backlink  – Tanıtım Yazısı – Hacklink
  • Dış SEO Dikkat Etmemiz Gerekenler

Dış SEO Nedir ?

Sitenize aldığınız Backlinkler, Tanıtım Yazıları ve Hacklinklerden oluşur. Bana göre Dış SEO en etkili SEO yöntemidir. Tabi ki siteniz UX uyumlu olacak gerekli meta tagları kullanacaksınız fakat hiç bir site backlink veya hacklink almadan kolaylıkla yükselemez. Eğer ben sadece iç seo çalışacağım hiç backlinkle işim olmaz derseniz sitenizin otoriterleşmesi için en az 2-3 yıl beklemeniz gerekmektedir. Ama sitenize düzenli olarak backlink alırsanız zaten farkı da siz farkedeceksiniz.

Dış SEO’nun yararından bahsettim fakat birkaç dikkat edilmesi gereken konu vardır. Bu konulara dikkat ettiğiniz sürece aldığınız linkler her zaman işe yarayacaktır.

Dış SEO Nasıl Yapılır

Dış SEO yapmak için birkaç yöntem bulunmaktadır. Bunlar Backlink, Tanıtım Yazısı ve Hacklink’tir.

Backlink : Genel olarak sitenize gelen her türlü linktir. Bu linklerin yarar sağlayanları olduğu gibi sitenize zarar veren linklerde vardır. Bu yüzden aldığınız Backlinkleri siteniz ile aynı konudaki sitelerden alırsanız daha fazla katkı sağlayacaktır. Edu Gov uzantılı sitelerden alınan backlinklerin yararları azımsanamayacak kadar çoktur. Ama size haber sitelerinden backlink almanızı tavsiye etmem. Hızlıca kaldırıldığı için sitenize yarardan çok zarar getirir. Backlink Nasıl Alınır detaylı bir şekilde anlattım okuyabilirsiniz.

Tanıtım Yazısı : Sitenizi başka sitelerde kapsamlı olarak tanıtarak amaçlarınızı, vizyonunuzu belirttiğiniz ve aynı zamanda anahtar kelimelerinizden link aldığınız yazılardır. Tanıtım yazısı alırken veya yazarken kesinlikle yazının başında sponsorlu içerik gibi bir terim bulunmaması gerekiyor. Tanıtım Yazısı Nasıl Yazılmalıdır detaylıca anlattım. Okumanızı tavsiye ettiğim bir yazıdır.

Hacklink : İllegal yollar ile site sahibinden habersiz bir şekilde alınan backlinklere denir. Genellikle hacklinkler Footer kısmından alınır. Böylelikle bir bağlantı ile sitenin tüm indexli sayfalarından backlink almış olursunuz. Hacklinkte dikkat etmeniz gereken konu hacklinkinizin kesinlikle kaldırılmamasıdır.

Dış SEO Dikkat Etmemiz Gerekenler

Her SEO yönteminde olduğu gibi Dış SEO’da da incelikler vardır. Sizde vereceğim bu inceliklere dikkat ederek çok iyi bir Dış SEO çalışması yapabilirsiniz.

Organik Backlink Alın

Organik backlink Google’ın en sevdiği backlinktir. Organik backlink; satın alınmadan site sahibinin tavsiye ettiği veya beğendiği bir yazıyı açık url şeklinde paylaşması ile olur. Sizde Organik backlink alın veya Backlinklerinizin organik gibi görünmesini sağlayın. Organik Backlinkte dikkat etmeniz gereken en önemli konu aldığınız linkten sitenize ziyaretçi gelmesi ve açık url olmasıdır.

Backlinkleriniz Kalıcı Olmalı

Google kalıcı olmayan backlinkleri sevmez. Bu yüzden aldığınız backlinkleri ya 6 ay gibi uzun bir süre durması karşılığında alın ya da site açık durduğu boyunca backlinkinizin aktif olması karşılığında anlaşın. Aldığınız backlink kaldırılırsa siteniz önceki halinden daha kötü sıralamalara düşebilir. Yukarı çıkarmak da eskisi kadar kolay olmayabilir.

Bu yazımda sizlere Dış SEO Nasıl Yapılır konusu hakkında önemli bilgiler verdim. Eğer beğendiyseniz sosyal medya aracılığı ile yazımızı paylaşabilirsiniz.

İçerik Fatih Şanlıtürk

Ayrıca Bak

Adsense Tıklama Başına Gelir (TBM) Nasıl Belirlenir

Adsense Tıklama Başına Gelir (TBM) Nasıl Belirlenir ?

Merhabalar, bugün sizlere Webmasterların Adsense reklam gelirlerindeki en büyük etken olan Tıklama Başına Gelirin Nasıl …

5 Yorumlar

  1. GÜzel paylaşım teşekürler

  2. Güzel bir çalışma yapmışsınız bende yeni girdim bu işe sizlerin bilgi ve birikimi sayesinde daha doğru ve verimli yapacağıma inanıyorum bu işi..

  3. iç link ve dış link seo çalışmaları önemli tabiki fakat hacklink ile bu işler yürümez siteyi spam’a sokma riskine değmez diye düşünüyorum

  4. paylaşım bilgi verici bugun ilk defa girdim sitenize ama sizi takip edicem 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir