Ana Sayfa / HTML Dersleri / HTML Nedir Nasıl Kullanılır
HTML Dersleri HTML Nedir
HTML Dersleri

HTML Nedir Nasıl Kullanılır

HTML, web site kodlarken bizim ihtiyacımız olan en gerekli olan dildir. HTML etiketler ile oluşan bir dildir. Fazla kodu yoktur zaten 2-3 hafta içinde sizde HTML’i bütünüyle öğrenerek site kodlamak için en temel adımı atmış olursunuz.

HTML Nedir

Bu yazımda sizlere HTML hakkında bilgi vereceğim ve ne işe yaradığını, nasıl kullanılacağını açıklayacağım.

HTML yazı, resim, video ve bu tarz görsel verileri tarayıcımız üzerinden göstermeye yarar. Aynı zamanda etiketler ile sitenizin iskeletini oluşturmuş olursunuz.

HTML Ne İşe Yarar

HTML aslında site kodlarken en çok ihtiyacımız olan dildir. PHP bilin CSS bilin JS bilin Django bilin ama HTML bilmeden hiçbir zaman web site kodlayamazsınız. HTML aslında sitenizin iskeletidir. Düşünsenize bir insanda iskelet sistemi olmadan yaşayabilir mi ? Aynı şekilde bir site de HTML olmadan ayakta kalamaz.

HTML Nasıl Kullanılır

HTML kullanmak için son model bilgisayar üst düzey bir ekran kartına ihtiyacınız yoktur. Aslında not defterinden de HTML yazılırken kodlarımızı daha hızlı yazabilmek için son dönemlerde birçok ücretli ve ücretsiz kod editörleri çıktı. Kodun yarısını yazınca kendisi falan tamamlıyor. Size önerdiğimiz Sublime Text 3 kod editörüdür. Eğer bu kod editörünü beğenmezseniz kod editörü yazısına tıklayarak en iyi kod editörlerini paylaştığım yazıma ulaşabilirsiniz.
HTML kod yazabilmek için temel olan <html> </html>, <head> </head>, <body> </body> etiketlerini bilmeniz gerekiyor. Kısaca ben size ne işe yaradıklarını bahsedeyim.

<html> Etiketi : Bir kodun html ile yazılmış olduğunu gösteriyor. Bu etiketi kodun en başına <html> şeklinde en sonuna ise </html> olarak konmalıdır. Bu sayede tarayıcılarımıza bir kodun HTML ile yazıldığını göstermiş oluruz.

<head> Etiketi : Burada sayfamız başlığı meta etiketler yer. Aynı zamanda başka bir yerden css veya js dosyası çağıracaksanız da <head> etiketleri arasında yazmalısınız. Yine HTML’de olduğu gibi diğer tüm etiketler <xx> diye yazılır </xx> diye sonlanır.

<body> Etiketi : Tüm yazılarımız, resimlerimiz, videolarımız yani tüm içeriklerimiz bu etiketler arasında olur.

HTML Önemi

HTML aslında web site kodlarken yazılımcılar için en önemli dil olsa gerek. Çünkü HTML’in alternatif bir dili yoktur. Ne CSS ne JS HTML’in yerini tutabilir. Hiç bir değil web site kodlarken iskelet oluşturamaz tabii HTML dışında. Bu yüzden önemlidir zaten HTML, bu kadar önemli olduğu içinde kodlamaya yeni başlayacak olanlara tavsiyem eğer web üzerinde uğraşmak istiyorsanız ilk önce HTML öğrenmelisiniz.

HTML Nedir Nasıl Kullanılır başlıklı yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer yazıyı beğendiyseniz sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

İndex.html Nedir ?

Bir internet teması kodlanırken ilk önce açılacak sayfa index.html sayfasıdır. Bir yönüyle index.html anasayfamızı belirtir.

Kaynakça : Wikipedia

İçerik Bilgileri
HTML Nedir Nasıl Kullanılır
Yazı İsmi
HTML Nedir Nasıl Kullanılır
Açıklama
HTML, web site kodlarken bizim ihtiyacımız olan en gerekli olan dildir. HTML etiketler ile oluşan bir dildir. Fazla kodu yoktur zaten 2-3 hafta içinde sizde HTML'i bütünüyle öğrenerek site kodlamak için en temel adımı atmış olursunuz.
Yazar
Yayınlayan
Kod Sihirbazı
Logomuz

İçerik admin

Dijital Pazarlamada Kendini Geliştirmiş Bir Webmaster Ayrıca Kod Sihirbazı Siteninin Kurucusu

Ayrıca Bak

HTML Dersleri HTML Nedir

HTML Dersleri Etiket Kullanımı

Contents1 Başlık Etiketleri2 Paragraf Etiketi3 Satır Atlama Etiketi4 Yorum Satır Etiketi HTML Dersleri ‘ne hoşgeldiniz. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir